Podstawowym dokumentem określającym zakres treści nauczania, umiejętności oraz wymagań jest podstawa programowa, określona w aktualnie obowiązującym Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej.

Program nauczania wybrany przez Radę Pedagogiczną, zatwierdzony przez Dyrektora, na bieżący rok szkolny w PP nr2 w Kolbuszowej stanowi opis sposobu realizacji celów kształcenia i zadań edukacyjnych ustalonych w podstawie programowej.

Program nasz uwzględnia metody przeprowadzania analizy gotowości dziecka do podjęcia nauki w szkole tzw. diagnozy przedszkolnej. Jest dostosowany do potrzeb i możliwości dziecka w wieku przedszkolnym.

Aktualne realizujemy:

• Program: „Kocham Przedszkole. Program wychowania przedszkolnego” -Mirosława Anna Pleskot, Agnieszka Staszewska- Mieszek”, WSiP 2016
  • Program innowacyjny kształtujący prawidłową postawę ciała i aktywność ruchową u dzieci: „Plecy prostuję i nie choruję”
  • Program innowacji pedagogicznej: „Wiem, czuję, rozumiem”- wychowanie do wartości
  • Program wychowawczy: „Dobry kolega, bezpieczny przedszkolak” (program własny)
  • Program Profilaktyki (program własny)
  • Program edukacji antynikotynowej: „Czyste powietrze wokół nas”
  • Programy własne (adaptacyjny: „Witamy w Przedszkolu”, patriotyczny, edukacji zdrowotnej itp)
  • Program nauczania religii dla przedszkola: „W rodzinie dzieci Bożych”
  • Program zajęć z języka angielskiego- M. Appel, J. Zarańska, E. Piotrowska
  • Program zajęć rytmiczno – umuzykalniających: „Skaczące Nutki”(własny)
  • Program terapii logopedycznej – program własny
  • Program edukacyjny na rzecz promowania prawidłowych nawyków żywieniowych „Wiem, co jem” (własny),
  • Ogólnopolski Program Edukacji Zdrowotnej dla Przedszkolaków „Akademia Aquafresh”
  • Elementy programu: „Akademii Zdrowego Przedszkolaka”
  • Program: „Mamo, Tato wolę wodę”
  • Część dzieci uczestniczy w programach: „Rosnę w Górę” oraz „Poznaję Świat” (organizowane we współpracy z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną)
  • Programy wspomagania indywidualnego rozwoju dziecka. Prowadzimy port folio dla każdego dziecka

Bierzemy udział w akcjach:

• Mamo, tato wolę wodę!
  • Piramida żywienia przedszkolaka.
  • Warzywa i owoce pięć razy dziennie, codziennie!
  • Pomóż zwierzętom przetrwać zimę.
  • Góra Grosza.
  • Zbieramy plastykowe nakrętki.
  • Zbieramy baterie („Łowcy baterii”)
  • Zbieramy makulaturę.
  • Promujemy działalność wolontariatu.